סדרות יוגת הלב הטיבטית

 

הידע העצום והסודי שנצבר על ידי היוגים של טיבט, לוקט מכתבים עתיקים ועובד על ידי גשה מייקל רואץ' ולאמה קריסטי מקנאלי לתשע סדרות של יוגת הלב הטיבטית, כשלכל אחת מהן מוטיב שונה וחשוב בהתפתחותנו הרוחנית. 
כל סידרה היא שילוב של תרגול יוגה ופילוסופיה ומועברת בקורס של מעל 20 שעות. 
 
כאן בארץ זכינו בהזדמנות נדירה ויוצאת דופן לקבל את הסדרות של יוגת הלב הטיבטית והלימוד המתלווה אליהן, ביחד עם הלימוד של "הקלאסיקה של היוגה", בתרגום מעולה לעברית. הסדרות מוגשות בצורה בהירה, עוצמתית, ומלב אל לב, על ידי לאמה דבורה-הלה, תלמידתם של גשה מייקל רואץ' ולאמה קריסטי מקנאלי ומייסדת מיל"י. 

עד כה הוצגו בארץ שבע מתוך תשע הסדרות של יוגת הלב הטיבטית: 

סדרה מספר 1 - שש הפראמיטות (שלמויות) - בסיס החמלה

 
יוגת הלב הטיבטית סדרה מס 1 חושפת בפנינו את יסודות היוגה כפי שתורגלה על השושלת של הדלאי- לאמות בטיבט.
מדיטציות החמלה של הטונג לן שזורות בתוך תרגול האסאנות, כאשר כל אחת מהאסאנות משמשת לטיפוח אחת משש השלמויות: נתינה, מוסריות, אורך- רוח, חדוות המאמץ, ריכוז, וחוכמה.
זהו תרגול מעמיק ביותר שבו התרגל מתחיל  להתייחס לאנשים בעולמו, חברים, אויבים וזרים, באמצעות תודעה הספוגה בחמלה אולטימטיבית.
השימוש ב"שיטת פנים" זו תוך כדי תרגול יוגה יתמיר אותו מתרגול שהוא פיזי גרידא, לתרגול יומי רוחני וטרנספורמטיבי. 
 
 
 
סדרה מספר 2 - מהמודרה, החותם הגדול
 
מהמודרה הינה מדיטיציה על טבעה האולטימטיבי של התודעה שלנו. בסדרה מספר 2 של יוגת הלב הטיבטית אנחנו בוחנים את טבע זה בשש רמות שונות בשילוב מדיטציות על ששת הגוונים של הריקות. כל הבנה פותחת פתח לרמה מתקדמת יותר של הבנה של תודעתנו ושל טבעה. השגת שלמות באמנות התרגול של ה"מהמודרה", "החותם הגדול", מובילה לתפיסה ישירה של המציאות האולטימטיבית, שהיא תובנה מדיטטיבית מכרעת המבטיחה שנשיג הארה תוך פרק זמן קצר.
 
 
 
 
 
סדרה מספר 3  - צ'טוראפראמנה (ארבע משאלות לאין קץ)
 
יוגת הלב הטיבטית סדרה מספר 3 , מביאה לנו תרגול עתיק בן כ 500 שנה המשלב חוויה מעמיקה של הגוף האנרגטי שלנו עם אסאנות טיבטיות ייחודיות. זוהי סדרה מהנה וזורמת בדרגת קושי בינונית המתמקדת במרכז האנרגטי העיקרי בחיינו שבלב קיומנו – הצ'קרה של הסוואדיסטנה. הלימוד הועבר בטיבט ממורה לתלמיד במשך מאות של שנים. התרגול משלב מנטרה ומדיטצייה על "ארבע מחשבות לאין סוף", מתוך היוגה סוטרה של מאסטר פאטנג'לי. אלו הן- אהבה אינסופית, שמחה אינסופית, חמלה אינסופית והתייחסות אחידה.
 
 
 
 
 
סדרה 4 - פראנה ואיוס (חמשת הרוחות הפנימיות)
 
סדרה ייחודית זאת, קרוב לוודאי הסדרה העתיקה ביותר שנכתבה אי פעם, לקוחה מן הלימוד ומסיפור חייו של בוטון רינפוצ'ה, והיא מציגה בפני היוגי את חמשת הדפוסים האנרגטיים העדינים (vayu , או הרוחות הפנימיות) של הגוף והתודעה באמצעות מועדות זו אנחנו מבינים כיצד זה שהגוף לא מסתיים בקצות אצבעותינו, כי אם ממשיך עד לקצה היקום., וכיצד בכוח הטיהור של ערוצינו הפנימיים ושל טיפות המודעות שלנו, אנחנו יכולים להתמיר את עולמנוסדרה 5 - עדנת הגורו (בהקטי וברכות)
סדרה זו לקוחה מן היוגה של מארפה המתרגם (1012-1097), כפי שנרשמה בכתב שתורגם לאחרונה "מראת הקריסטל". הסדרה חוקרת את הכוח של התכוונות של הלב המשולבת בתרגול אסאנות עתיקות, בפיתוח ובהבנה של הכוחות הפנימיים שמנחים את המחשבות והמעשים שלנו. סדרה זו שניתנה לראשונה בשנת 2006 , מציגה סדרה של תנוחות יוגה מתקדמות ביחד עם מדיטציה על המסירות ללאמה.
 
 
 
 
 
סדרה 5 - עדנת הלאמה 
סדרת יוגה נפלאה זו משלבת תרגול חיצוני של תנוחות יוגה עם עבודה מעמיקה על הגוף האנרגטי הפנימי, ליצירת איזון פנימי ופתיחה של הלב.
תרגול ההתמסרות ללאמה – המדריך/כה הרוחני/ת היא הדרך המהירה ביותר לשחרר את החסימות בערוצים של הגוף האנרגטי שלנו, ולקחתנו אל מעבר למגבלות של תפיסתנו את עצמנו.
ככל שגדלה יכולתנו להתמסר ללאמה, כך הולך ונפתח לבנו, דבר המאפשר לנו לראות את הלאמה ואת עצמנו במידה גדלה והולכת של טוהר, בספירלה עולה של התמסרות וחוכמה.
התמסרות מלאה ומושלמת היא זו שמאפשרת ללאמה להביאנו, בסופו של דבר, אל העדנה הגדולה.
 
 
 
 
 
סדרה 6 - מאסטר ניגומה וששת היסודות
 
סדרה זו ידועה בשם "מכונת הגוף של ניגומה".והיא נוצרה על ידי דאקיני ("המלאך שברקיעים") בשם ניגומה,  בת זוגו הרוחנית של מאסטר נארופה, יוגי הודי מפורסם שהאסאנות שלו מהוות בסיס לתרגול היוגה בטיבט, ו לסדרות שלנו של יוגת הלב הטיבטית. הוא חי לפני כ1000 שנים. זוהי סדרה ייחודית, בהיותה הסדרה היחידה הידועה לנו שנוצרה  ע"י אישה שהייתה מאסטר ביוגה בהודו העתיקה.
סדרה זו כוללת לימוד על חייה של מאסטר ניגומה, סדרת תנוחות יוגה המבוססת על התרגול שלה ,בשילוב מדיטציות על היסודות השונים בגוף וכן לימוד ממאסטר ניגומה שהועבר אלינו על ידי תלמידה קיונגפו נלג'ור.
                                                                                     
בטיבט מקובל שהיוגה של מאסטר ניגומה, בשילוב עם הלימוד של מאסטר נארופה, מכילה את כל שדרוש למתרגל על מנת להשלים את דרכו. על פי מסורות מסוימות השם של ניגומה הוא בעצם נירגונה,. שהיא מילה אחרת לריקות. סדרת היוגה שלה נחשבת כשיטה חשובה שתביא לראייה ישירה של האור הצלול של ריקות.
 
היוגה של מאסטר ניגומה הגיעה לטיבט באמצעות התלמיד שלה קיונגפו נלג'ור, אשר ייסד את מסורת השנגפה קאגיו בבודהיזם הטיבטי, אשר מבוססת ברובה על הלימוד של מאסטר ניגומה.
הגרסה של סדרת היוגה שבה נשתמש מבוססת על ספר בשם "מכונת הגוף של ניגומה", שנכתב ע"י המאסטר הטיבטי טאראנאטה, .אשר נולד בשנת 1575. הוא נחשב למתרגל מבריק, יצירתי ולעיתים שנוי במחלוקת, והיא ייסד את אסכולת הג'וננגפה של הבודהיזם טיבטי, הידועה בלימוד הייחודי שלה על ריקות.
 
 
 
 
 
סדרה 8 - יוגה בשניים - חיבור הלבבות והרחבת החוכמה
 
היכן אני נגמר ואתה מתחיל? לימוד המבוסס על פסוקים מתוך "המדריך לחיי לוחם הרוח" של מאסטר שאנטידווה.
וסדרת יוגה נפלאה העוזרים לנו לחקור את הגבול שבין "אתה" ו"אני". מאסטר שאנטידווה מציג את האמנות הגדולה של לראות את עצמנו ואת הזולת כשווים, החלפת עצמנו בזולתנו, ולבסוף להבין ש"הם" בעצם "אנחנו". בעזרת תרגול זה אנו שותלים בתודעתנו זרעים עוצמתיים של שלום בעולמנו, על ידי שבירת החומות הפיזיות שמפרידות ביננו לבים זולתנו. ניעזר בכוח המרפא של מגע אנושי, תנוחות יוגה שתוכננו במיוחד לתרגול בזוג, ונשלב מדיטציה מונחית לפתיחת הלב.